top of page
Image by Gleb Makarov

Portfele

Jak bezpiecznie przechowywać swoje krypto?

Skoro to czytasz, napewno zastanawiasz się w jak przechowywać swoje kryptowaluty. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek od jakiego portfela zacząć i jaka forma przechowywania tokenów jest najbezpieczniejsza

Napewno słyszałeś o portfelu do kryptowalut... Dla osoby początkującej w świecie krypto, to określenie może wydawać się conajmniej dziwne i może być ciężko wyobrazić sobie co to jest. Najprostszym sposobem na wytłumaczeniem, czym jest portfel kryptowalutowy, to porównanie go do konta bankowego, na którym możemy przechowywać swoje tokeny. 

Jeżeli ktoś chce wysłać nam kryptowalutę, musi znać adres naszego portfela (coś jak numer konta bankowego). Adres portfela to unikalny ciąg znaków, który trzeba wpisać przy transferze środków z portfela na portfel. I tutaj bardzo ważna informacja! Każdy token ma swój unikalny adres portfela i nie mam możliwości wysyłania wszystkich kryptowalut na jeden adres! Jeżeli chcesz wysłać BTC, musisz go wysłać na inny adres BTC, nie ma możliwości wysłania Bitcoina np. na adres Litecoina czy Ethereum. 

Każda kryptowaluta ma swój dedykowany portfel, natomiast istnieją portfele, które obsługują kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tokenów. Warto tutaj wspomnieć, że giełda to nie portfel - chociaż bardzo go przypomina. Każdy portfel ma swój klucz prywatny i bardzo ważne jest, aby przy zakładaniu portfela skrupulatnie zapisać wszystkie informacje dostępowe tj. Seed lub Private key i bezpiecznie je przechowywać. Zgubienie informacji dostępowy zazwyczaj kończy się utratą dostępu do kryptowalut.

Napewno posiadasz konto w banku, a korzystanie z aplikacji bankowych, blików i innych form płatności elektronicznych to już codzienność. Masz stały dostęp do swoich środków, zazwyczaj w aplikacji mobilnej i na codzień operujesz cyfrową walutą. Z kryptowalutami jest bardzo podobnie. Obracanie krypto to nic skomplikowanego, trzeba tylko wiedzieć jak bezpiecznie przechowywać swoje tokeny. Poniżej znajdziesz kilka wartościowych informacji.

ledger logo.png
coinbasewallet-c288bd6bea.png
blockchain-logo (1).png
tapeta bc 2.jpg
trezor-seeklogo.com (1).png
Exodus-Logo (1).png
jaxx-wallet-review-2019 (1).png

Na samym początku wyjaśnimy kilka ważnych zagadnień związanych z założeniem własnego portfela

Private Key - Klucz prywatny jest to unikalny ciąg przypadkowych znaków, dobrym porównaniem będzie go do, hasła do bankowości internetowej. Jeżeli ktoś wysłał ci przelew i chciałbyś wypłacić pieniądze, lub przesłać środki dalej, potrzebujesz dostępu do swojego konta. W przypadku gdy nie znasz hasła będzie ciężko zrobić coś z przesłanymi środkami.

Podobnie jest z kluczem prywatnym, jest to swojego rodzaju autoryzacja dostępu do twojego konta (portfela) z kryptowalutami. Jest to ostatnia możliwość dostępu do twojego portfela, dlatego bardzo ważne jest bezpieczne przechowywanie swojego klucza, ponieważ utrata lub kradzież będzie skutkowała utratą naszych tokenów.

Public Key - Klucz publiczny to coś w rodzaju numeru konta. Potrzebujesz klucza publicznego (adresu portfela) do przesłania kryptowaluty. Jeżeli przy transferze pomylisz się, lub podasz inny adres niż było to planowane nie odzyskasz wysłanych środków. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie adresu przed wysłaniem transakcji. Polecam zawsze sprawdzić pierwsze i ostatnie trzy cyfry naszego adresu wysyłki, tak dla weryfikacji.

Seed - Zazwyczaj jest to 12 lub 24 przypadkowych słów następujących po sobie np. cool pet hash motivate itp. Ten ciąg słów to metoda na odzyskanie dostępu do naszego portfela w przypadku utraty podstawowej metody dostępu. Nasz seed będzie jedyną możliwością dostepu do portfela i odzyskania środków. W przypadku utraty dostępu do portfela i utraty naszego seeda, twoje krypto zostaną zamrożone na portfelu.

 

Portfele kryptowalut dzielą się na dwie grupy

Portfele offline (cold wallet)

 • portfel sprzętowy 

 • portfel papierowy

Cold Wallet -  jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania swoich kryptowalut. Mamy dwie możliwości, portfel sprzętowy lub portfel papierowy. Korzystając z portfela sprzętowego, nasze tokeny znajdują się na urządzeniu odłączonym od internetu i nie ma możliwości, aby ktoś nieupoważniony dostał się do naszych krypto. Jeżeli planujesz wejście w świat krypto na poważnie, prędzej czy później powinieneś zaopatrzyć się portfel sprzętowy, na którym możesz przechowywać swój kapitał.

W każdym portfelu ważne jest, aby dobrze przechowywać swoje dane dostępowe - i tak samo jest z portfelami sprzętowymi. Bywały przypadki, że ktoś zgubił seeda do swojego portfela i uwięził tam oszczędności życia. 

Istnieje również cold wallet w postaci portfela papierowego. Chodzi o wygenerowanie klucza prywatnego na kartce papieru, jest to bezpieczny sposób o tyle, że nasze ktryptowaluty są odłączone od sieci. Jest to jednak trochę przestarzały sposób na zabezpieczanie swoich tokenów i w przypadku utraty lub zniszczenia kartki papieru nasze krypto po prostu przepadnie. Koniec końców portfel sprzętowy jest najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Portfele online (hot wallet)

 • portfel mobilny

 • portfel przeglądarkowy

 • portfel desktopowy

Hot Wallet - czyli online, to nic innego jak portfel, który ma stały dostęp do internetu. Tego rodzaju portfele są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze, ponieważ mamy szybki dostęp do naszych kryptowalut. Oczywiście coś za coś. Takie rozwiązania ułatwiają nam życie, natomiast niosą ze sobą pewne zagrożenia, o których warto wiedzieć.

Jeżeli korzystasz z portfela np. desktopowego, a twoje urządzenie jest na stałe podpięte do sieci i jest to jedyny sposób w jaki przechowujesz swoje tokeny. Wiedz, że możesz być narażony na ataki hakerskie. Są to oczywiście skrajne przypadki, natomiast musimy się z tym liczyć. A co w przypadku utraty, lub kradzieży urządzenia? Może się okazać, że twoje kryptowaluty przepadną na zawsze wraz z urządzeniem.

Nie ma powodów do obaw, portfele online są coraz bardziej ulepszane i zabezpieczane. Obecnie istnieje kilka dobrych platform do przechowywania swoich krypto, oczywiście portfel sprzętowy zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, natomiast nie ma przeciwskazań do rozpoczęcia przygody z krypto od portfeli online a później przerzucić się na portfel sprzętowy.

Portfele godne polecenia

Portfel sprzętowy
ledger logo.png

Ledger - najlepszy sprzętowy cold wallet na świecie. Obecnie posiada dwa modele Ledger nano S i Ledger nano X. Dedykowany portfel sprzętowy obsługuje kilkadziesiąt kryptowalut, w tym te najbardziej popularne tj. Bitcoin, Litecoin, Ethereum itp. Firma Ledger była pierwszą firmą na świecie zajmującą się produkcją portfeli sprzętowych. Wraz z rozwojem świata krypto wzrosło zapotrzebowanie na bezpieczne portfele i tak właśnie powstał Ledger.

Niezawodność i bezpieczeństwo portfela sprzętowego Ledger spowodowało, że cieszy się wielkim uznaniem w Polsce i na całym świecie. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w portfel sprzętowy firmy Ledger najlepiej dokonać zakupu na stronie producenta. 

Ceny portfeli sprzętowych Ledger:

Zalety portfela sprzętowego Ledger

 • bezpieczństwo

 • szeroki wybór kryptowalut

 • aplikacja Ledger Live do stałego podglądu naszego portfolio

 • łatwy w obsłudze

Trezor photo (1).png

Trezor - kolejna propozycja jeżeli chodzi o portfel sprzętowy. Tutaj podobnie jak Ledger, Trezor posiada również dwa modele swojego portfela, Trezor One i Trezor T. Marka doskonale znana wśród posiadaczy kryptowalut, którzy chcąc zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Marka zadebiutowała w 2014 roku a jej producentem jest Czeska firma Satoshi Labs.

Jak każdy portfel sprzętowy Trezor gwarantuje bezpieczeństwo naszych kryptowalut. Ciekawostką jest to, że ten portfel współpracuje z bardzo popularnym portfelem online - Exodus. Jeżeli planujesz kupno lub chcesz dowiedzieć się więcej o portfelu, zachęcam do odwiedzin strony producenta.

Ceny portfeli sprzętowych Trezor:

Zalety portfela sprzętowego Ledger

 • bezpieczństwo

 • szeroki wybór kryptowalut

 • kompatybilność z portfelem Exodus

 • łatwy w obsłudze

Coinbase wallet
Coinbase-logo (1).png

Coinbase - to świetny wybór na początek naszej drogi. Jest to portfeli przeglądarkowy + aplikacja z bardzo ciekawymi możliwościami usprawniającymi obsługę portfela bitcoin. Dysponuje także narzędziami do obsługi płatności dla biznesu. Pomimo rozbudowanej funkcjonalności nie jest on trudny w obsłudze, jest to dobre rozwiązanie na start dla każdego.

Na platformie zarejestrowanych jest 30 milionów użytkowników, co mówi samo za siebie. Założycielami Coinbase są Brian Armstrong i Fred Ehrsam. Platforma powstała pod koniec 2012 roku w USA, a na początku służyła do sprzedawania i kupowania bitcoina za pomocą przelewów bankowych. Firma przez kolejne lata prężnie się rozwijał, stopniowo pozyskując i zwiększając swój kapitał i pozycję na rynku kryptowalut.

 

Obecnie Coinbase oferuje handel kryptowalutami z użyciem waluty fiat w ponad 100 krajach (również w Polsce) oraz usługi przechowywania krypto w 190 krajach. Coinbase jest bardzo znaczącym graczem na rynku kryptowalut i obecnie oferuje wiele ciekawych możłiwości.

Zalety platformy Coinbase

 • portfel do przechowywania kryptowalut

 • kupno i sprzedaż Bitcoina, Ethereum, Litecoina i wielu innych kryptowalut

 • handel na giełdzie kryptowalut Coinbase Pro – wcześniejsza nazwa to GDAX

 • platforma Coinbase Prime przeznaczonej dla firm i instytucji

 • pośrednictwo w płatnościach z wykorzystaniem Bitcoina

 • aplikacja mobilna

blockchain-logo-padded-2 (1).png

Blockchain - to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych portfeli do przechowywania bitcoina i innych kryptowalut. Platforma stworzona przez Peter Smith i Nicolas Cary, a firma ma swoją siedzibę w Luksemburgu. Popularny portfel, z którego korzysta blisko 40 milionów aktywnych użytkowników.

Sama platforma to nie tylko portfel do przechowywania kryptowalut, na stronie znajdziesz mnóstwo wartościowej wiedzy o technologi blockchain, warto tam zaglądać i zbierać cenną wiedzą

Zalety platformy Blockchain

 • portfel do przechowywania kryptowalut

 • możliwość kupna i sprzedaży kryptowalut

 • wyświetlanie stanu konta w walucie FIAT

 • łatwy i przyjazny interface

 • aplikacja mobilna

Exodus-Logo (1).png

Exodus - to cały zestaw możliwości, portfel desktopowy, aplikacja mobilna i możliwość połączenia z portfelem sprzętowym Trezor. Oczywiście wszystko bez opłat. Interface jest bardzo przyjemny i intuicyjny, użytkownicy bardzo wysoko oceniają wygode korzystania z platformy. Portfel obsługuje ponad 100 kryptowalut, więc będzie wystarczającym narzędziem nawet dla najbardziej wymagających osób.

Platforma bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze, zasługująca na miano jednego z najlepszych multi walletów na rynku.

Zalety platformy Exodus

 • możliwość przechowywania +100 kryptowalut

 • możliwość połączenia z portfelem sprzętowym Trezor

 • Aplikacja desktopowa

 • łatwy i przyjazny interface

 • aplikacja mobilna

bottom of page